TİYATRO
LORCA

Endülüs'ün gülü Granada'da gün ağarıyor. Güneş, tepenin üstündeki yaşlı El Hamra sarayına vuruyor yorgun ışıklarını. Beş asır önce dinlerin kardeşçe yaşadığı bu tarihi kentin sokaklarında pek marifetli bir genç yürüyor. Az önce arkadaşlarına kendi şiirlerini okumuş ezberinden; kukla oyunu sahnelemiş kuklalarıyla; yeni sözler yazdığı İspanyol halk türkülerini söylemiş piyanosuyla ve de Çingenelerden çalmayı öğrendiği gitarıyla. 

Bu marifetli genç çocukluğundan 38 yaşına, yani İspanyol İç Savaşı’nda öldürüldüğü güne dek, kısacık yaşamına çok şey sığdıracak. Yaşadığı küçük kasabanın büyük dertlerini anlatacak herkese. Tiyatro oyunlarının, şiir kitaplarının ünü ülke sınırlarını aşacak. Ama ne yazık ki İspanyollarşiirlerini, oyunlarını ezbere bildikleri bu sevgili yazarlarının mezar yerini hiç bir zaman öğrenemeyecekler. Yine de “Lorca Eran Todos!" diyecekler onu bulmaya çalışanlara! "Aramayın onu boşuna! İç savaşta öldürülen herkes Lorca'ydı!" manasında... 

Oyunda Federica Garcia Lorca’nın hayatından ve şiirlerinden kısa kesitlerin yanı sıra, Kanlı DüğünDon Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı GüldürüsüEskicinin TazesiYerma ve Kız Kurusu Gül Hanım oyunlarından sahneler de yer alıyor. 

FOTOĞRAF VE VİDEOLARReji, Kurgu ve Metin Yazımı
Aysel Yıldırım, İlker Yasin Keskin 

Proje Danışmanı
Uluç Esen

Dekor, Aksesuar
İlker Yasin Keskin, Özgür Eren 
Kostüm
Duygu Dalyanoğlu, Dila Okuş
Afiş
Aydan Çelik
Müzik
Federico Garcia Lorca, Paco de Lucia, Pascal Comalade, Marisol, Gritos de Guerra, Cristóbal Sánchez.

Işık-Efekt Uygulama
Elif Karaman
Oyuncular
Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Gülcan Küçük, İlker Yasin Keskin, Özgür Eren
24 ŞUBAT 2016 20:30


Süre: 70 dakika, Tek perde

Öğrenci: 15 TL
Tam: 25 TL