ATÖLYE
SANATLA ÇOCUK HAKLARI ATÖLYESİ

Türkiye’nin farklı kentlerinde ve projelerinde çocuk hakları, katılımı, deneyimleyerek öğrenme ve çocuk gelişimi konularında eğitim ve atölyeler gerçekleştiren Fırat Bingöl ve Elif Kalan 8-12 yaş grubu çocuklara yönelik olarak 23-24 Ocak 2016 tarihlerinde SanatMahal’de “Sanatla Çocuk Hakları Atölyesi”ni düzenliyorlar. Bu atölyede çocukların eğlenerek ve deneyimleyerek haklarını öğrenmesi amaçlanıyor. Cumartesi ve Pazar yapılacak atölye toplamda 7 saat sürüyor.

Çocukların ailelerinden bağımsız olarak katılacakları bu atölyede Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin okunması, tartışılması ve anlaşılması resim, müzik, drama, video çekimi gibi farklı yöntemler ile yapılacaktır. Çocuklar bu çalışmaların her birini birebir deneyimleyecektir ve bu deneyim ile özellikle 8-12 yaş grubu çocukların öğrenme ve deneyimleme kapasitelerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Reggio Emilia yaklaşımı ile çocuklar çocuk ve hak kavramlarını eğlenerek ve deneyimleyerek tartışacaklar ve düşüneceklerdir.

Reggio Emilia yaklaşımı çocuk merkezli bir pedogojik yaklaşımdır. Bu yaklaşım, çocuğun yaşayarak öğrenmesini sağlar ve bağlamlar kurmasına destek olarak çocuk gelişimine çocuk merkezli bir alan açar.

Yöntem: Reggio Emilia Yaklaşımı ve Grup Çalışmaları

  • Çocuk ve Hak Kavramları: Çocuk ve hak kavramlarının çocuklarla birlikte yapılması ve tartışılması

  • Çocuk Hakları Sözleşmesini Anlama ve Çalışma: Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin okunması, tartışılması ve videolar ile anlatımının izlenmesi.

  • Herkes Farklı, Herkes Eşit Çalışması:

  • Müziğin Rengi: Müzik ile özgür düşünce ve hareket etme etkinliği

  • Resim ile Öğrendiklerimiz: Çocuklar büyük bir resim kağıdına atölyeden öğrendiklerini, yaşadıkları deneyimi çizecektir.

  • Stop Motion Video Çalışması: Fotoğraf ile 1 hakkın anlatılması

Atölye Eğitmenleri/Kolaylaştırıcıları

Fırat Bingöl, Dicle Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2001’den beri Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) bünyesinde Diyarbakır, Batman, Bingöl, İzmit, İstanbul gibi şehirlerde, risk altında yaşayan gruplarla sanat atölyeleri yürütüyor. 2004’te Diyarbakır’da Çocuklarla Aynı Çatı Altında (ÇAÇA) derneği sanat atölyeleri koordinatörlüğü ve eğitmenliğine başladı. 2007’de Ulaşılabilir Yaşam Derneği ve Şizofreni Dostları Derneği’nin yürüttüğü Şizofrenler için Mesleki Rehabilitasyon Projesi’nde sanat eğitmeni olarak görev aldı. 2007-2008’de, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) tarafından yürütülen proje kapsamında heykel atölyesi yürüttü. 2008’de 2. Sinop Bienali (Sinopale) sürecinde sanat eğitmenliği yaptı. 2009-2011’de İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu’nda sanat eğitmenliği yaptı. 2012’de, Dalgın Sular çizgi roman projesinde çizer olarak çalıştı. 2013 yılından beri SKYGD’nin yürüttüğü projelerde mülteci çocuklarla ağırlıklı olarak stop motion atölyesi yürütmekte. 2014 yılında Diyarbakır, Mardin, Batman ve Mardin’de yürütülen aynen/einen adlı, hiphop atölyelerinden oluşan projenin koordinatörlüğünü yaptı. 2014 Uluslararası Çanakkale Çocuk ve Gençlik Bienali program ekibinde yer aldı. 2013’ten beri Yeni Okul’ da sanat eğitmeni olarak çalışmakta.

Sanatçı kişisel resim, video ve fotoğraf alanlarındaki çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir.

 

Elif Kalan, lisansını Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde bitirdi. Ardından, ilk olarak Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Programı'nda ve sonrasında Jean Monnet bursiyeri olarak Londra Ekonomi Okulu (LSE) Siyaset Sosyolojisi Bölümü'nde yüksek lisansını yaptı.

Gençlik çalışmalarına 2005 yılında gönüllü olarak başlayan Kalan, 2005-2006 yılları arasında birçok yerel ve uluslararası gençlik çalışmasında aktif olarak yer aldı. 2010 yılından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve Birleşmiş Milletlerin çeşitli departmanlarında projelerde koordinatör ve eğitmen olarak çalışmaktadır. 2014-2015 yılları arasında UNICEF Türkiye’nin çocuklar ve gençler alanındaki katılım ve kapasite geliştirme alanındaki projelerinde yerel koordinatörlük ve danışmanlık yaptı.

Çocuk hakları ve katılımı konularında Türkiye’nin farklı kentlerinde gençler ve çocuklarla eğitimler ve atölye çalışmaları yapmaktadır. Bu eğitimlerde interaktif deneyimle metotlarını kullanarak çocukların ve gençlerin aktif olarak haklarını öğrenmelerini ve hak savunuculuğu yapmalarını desteklemektedirEğitmenler
Fırat Bingöl ve Elif Kalan
Tarih
23-24 Ocak 2015
Saat
23 Ocak, 13.00 – 17.00 / 24 Ocak, 13.00 – 16.00
Ücret
50 TL
23 OCAK 2016
24 OCAK 2016