MÜZİKLİ ÇOCUK TİYATROSU
ANLAŞTIK MI?

“Anlaştık mı?”, 2 yaş ve üzeri çocuklar için kelimeler olmadan kurulabilen iletişim üzerine müzikli bir dans tiyatrosudur. Farklı dünyalardan gelen karakterlerin birbirleri arasındaki sözsüz iletişim ve iletişimsizlik, birbirlerini tanıma ve anlama çabaları üzerine kurulur.

İki dansçı ve bir müzisyen kendi karakterleriyle bu süreçteki farklı durumları çeşitli hikayeler ve minimalist imgelerle anlatırlar. Komik bir serüvenle denizler ve ormanlardan geçerler. İlk karşılaştıklarında birbirlerini tanımamaları ve anlamamaları, üçünün de dahil olduğu esprili, eğlenceli ve yaratıcı ortak bir dil geliştirmelerine neden olur.

Oyun, farklı kültürlerin bir araya geldiğinde oluşan farklı durumları ve bu durumların ortaya çıkardığı duyguları (merak, korku, gözlem, tanışma, çatışma, tolerans gösterme, anlaşma ve paylaşma) 35 dakika boyunca eğlenceli bir biçimde çocuklara ve yetişkinlere soyut, sanatsal ve hiç alışık olunmayan bir biçimde sergiler.

Tasarlayan ve Yöneten: Ceren Oran
Dans ve Koreografi: Ceren Oran & Roni Sagi
Müzik ve Ses: Tuncay Acar
Kostüm ve Sahne Tasarımı: Sigrid Wurzinger
Grafik Tasarım: Christoph Gredler

 

Süre

35 Dakika +  Seyircilerle 10 Dakika İnteraktif Oyun

Prodüksiyon destekçileri: Department of Arts and Culture of the City of Munich, Foundation Maria Wimmer Stiftung.  Tanz und Schule e.V. and Tanzbüro München, Salzburg Experimental Academy of Dance and Inflo Design, Tanztendenz Munich.

 

Sanatçılar ve Biyografileri:

Ceren Oran
Dansçı, Koreograf ve Soundapinting Sanatçısı

Ceren Oran 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Dans eğitimine Alman Lisesinden mezun olduktan sonra 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümünde başladı. 2006 yılında eğitimine devam etmek için  SEAD (Salzburg  Experimental Academy of Dance)’a geçtikten sonra ve yine bu okulda koreografi araştırmaları (ICE) konusunda mastır yaptı. 2010 yılında eğitimini tamamlayan Ceren Oran mezuniyetinden bu yana serbest olarak dans ettiği ve yönettiği uluslararası projeler yönetmek ve yürütmektedir.

2015 yıllına kadar arasında Avusturya’da Toihaus isimli tiyatroda çalışan koreograf, bu tiyatronun çatısı altında yetişkinler için birçok projede dansçı olarak sahneye çıkarken okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için dans tiyatroları sahneledi. Çalıştığı tiyatronun dışında serbest olarak Avrupa, Türkiye, Orta ve Kuzey Amerika’da çeşitli proje ve festivallerde farklı koreograf, dansçı, müzisyen ve oyuncularla sahne aldı ve yönetmenlik yaptı.

5 senedir Mardin’de Her Yerde Sanat Derneği ile ortak birçok çalışma yürütmekte ve 2014 yılından bu yana İstanbul Moda Sahnesinde çocuk oyunları tasarlamakta ve yönetmektedir.

Sanatçı, 2010 yılından beri onlarca farklı şehriler Soundpainting isimli eş zamanlı kompozisyon tekniğini kullanarak sanatçılarla ve çocuklarla yaratıcı atölyeler düzenleyip disiplinler arası projelere de öncülük etmektedir.

Ceren Oran 2015 yılından itibaren Almanya’nın Münih kentinde yaşamakta ve birçok çeşitli Avrupa kentinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Roni Sagi
Dansçı Koreograf ve Kukla Sanatçısı

Roni Sagi 1988 yılında Jerusalem’de doğdu. Dans eğitimine 2010 yılında Hasadna Be Heifa’da modern dans, bale ve kompozisyon dersleri alarak başladı. Mezuniyetinden sonra kendini daha fazla geliştirmek ve farklı sanatçılarla tanışmak için Salzburg’a taşındı ve eğitimine burada Salzburg Experimental Academy of Dance’da devam etti.

Eğitimi esnasında ve sonrasında, Simone Forti, Ceren Oran, Doris Uhlich, Jelka Milic, Paul Blackman gibi koreograflarla çalışıp Impulstanz, Salzburger Festspiele gibi önemli festivallerde sahneye çıktı.

 

Tuncay Acar
Müzisyen, Besteci, Blog Yazarı

Tuncay Acar 1968 yılında Almanya’nın Münih şehrinde doğdu. İstanbul ve Münih’te arkeoloji okuduktan sonra Avrupa ve Türkiye sınırları içinde müzisyen, organizatör, sokak sanatçısı olarak çalışmış ve halen çalışmaya devam etmektedir. Bütün profesyonel hayatı boyunca tek bir kuruma bağlı olarak çalışmayı reddetmiş ulaşabildiği kadar farklı kültüre ve sanatçıya ulaşarak renkli ve zengin birçok yaratıcı projeye öncülük etmiş ve hayata geçirmiştir. BU projelerin çoğu, yerli kültürler ve göç temaları üzerine yoğunlaşmıştır. Bu projelere örnek olarak, Yakın zamana kadar sanat yönetmenliğini yaptığı „Import Export“ ve 2015 te hayata geçen Avrupa projesi “What’s the deal?” gösterilebilinir.

Acar, son dönemde Kammerspiele München ile ortak olarak, kültürel kimlikler ve kültürel enstitülerde, katılım zenginliklerine odaklanan bir performans serisi üzerine çalışmaktadır.

Ayrıca Prömiyer Prodüksiyonunu Munich Kulturreferat ve Maria Winner Stiftung’un üstlendiği, Ceren Oran’ın tasarlayıp yönettiği dans tiyatrosu SAG MAL ... ‘de de müzisyen olarak sahneye çıkmaktadır.

 

Sigrid Wurzinger
Kostüm ve Sahne Tasarımcısı

Avusturya’nın Salzburg kentinde doğdu. Hallein tasarım meslek lisesinden sonra Toscana de Prof. Rudolf Kortokraks la ve Prag’ da illüstrasyon alanında Prof. Jirí Salamoun ile çalıştı. Model gelişimi ve Baskılama sistemleri için  Pariste Thibault Vanderstraete ile bir sürü zaman geçiren sanatçı “Ludovico, der Löwe” isimli çocuk kitabının yaratıcısı ve illüstratörüdür.

Eğitimleri esnasında ve sonrasında Avusturya ve Almanya çapında birçok tiyatro ve sanatçıyla serbest olarak çalışmıştır.

“Benim için Sahne Tasarımı üç boyutlu resim yapmak gibi. Sahne yani önü açık siyah kutu Tuvalim gibi ve oraya yerleştirdiğim her öğe ve renk o tuvale işlediğim çizimim gibidir. Bütün bu öğeler birbiriyle iletişim içindedir. Sahneyi tam olarak bu duyguyla geliştiririm.”

FOTOĞRAF VE VİDEOLAR

Tasarlayan ve Yöneten
Ceren Oran
Dans ve Koreografi
Ceren Oran & Roni Sagi
Müzik ve Ses
Tuncay Acar
Kostüm ve Sahne Tasarımı
Sigrid Wurzinger
Grafik Tasarım
Christoph Gredler
22 NİSAN 2017 13:00


Süre: 35 Dakika + Seyircilerle 10 dakika interaktif oyun

Öğrenci: 20 TL
Tam: 20 TL